antalya-dekorsayon-ev-inşaat

Anahtar Teslim Ev Fiyatları

İnsanlık, tarih boyunca farklı yaşam alanı tercihleri yapmış ve bu yönde ilerlemiştir. Yer altındaki mağaralarda yaşarken, yer üstüne çıktılar. Yer üstünde çok katlı yapılar inşa etmeye başladılar. Zamana ve teknolojinin sunduğu imkanlara paralel olarak insan, yeni yaşama alanları oluşturarak bu yönde kendisini ilerletmeye devam ediyor.

İhtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip, sağlam ve uzun ömürlü yapılar daima tercih sebebidir. İçinde huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşayarak, psikolojimizi bu yönde rahatlatacak yapılarda barınma ve yaşama isteği tüm insanların bilinçaltında vardır. Betonarme evler tam da bu noktada ön plana çıkıyor. Birçok farklı yapı şekli bulunmasına rağmen, neden betonarme ev tercih ediliyor bunun ilginç sebeplerini bu yazımızda anlatacağız.

Neden Betonarme Evler Tercih Ediliyor

Farklı yapı malzemeleri kullanılarak inşa edilen evler mevcut günümüzde. Prefabrik çelik evler, ahşap evler ve betonarme evler. Bunlarda kendi aralarında bir çok farklı kola ayrılıyor. Tasarımlarına ve genel şekillerine göre farklı isimlerle ifade ediliyorlar. Bu kadar çok seçenek içinde neden betonarme evler tercih ediliyor diye sorduğumuzda, bir çok cevapla karşılaşıyoruz. Maliyet, imalat süreçleri, sağlamlık, kalite, tasarıma uygunluğu, proje yelpazesi gibi bir çok farklı etken bizi nasıl bir ev yapmamız gerektiği konusunda yönlendiriyor. Kıyaslama yaparak neden betonarme ev tercih ediliyor sorusuna cevapları sıralayalım.

Diğerlerine Göre Betonarme Evlerin Maliyeti

Projesi ve ölçüleri aynı olan ahşap ev ile prefabrik eve oranla betonarme evlerin maliyeti genel olarak %30 daha fazladır. Betonarme evler dışındaki diğer tüm evler, çoğunlukla demontedir. Yani ana malzemeler dışarıda hazırlanır ve yerine getirilip projesine göre montajları yapılır. Prefabrik evlerde, ahşap evlerde aynı şekilde imal edilirler. Bu, daha az maliyete sebep oldukları anlamına gelir. Bir betonarme evin temeli gibi temel atılmalarına da ihtiyaçları da yoktur. Betonarme evlerde olduğu gibi derin hafriyat çalışmalarına da gerek yoktur. Betonarme ev inşaatlarında ortalama 40 kalem ayrı iş, malzeme ve uygulama varken, prefabrik ve ahşap evlerde kalem sayısı 15’i geçmez. Bu hem malzemden, hem işçilikten, hemde zamandan kar etmek anlamına gelir. Bu kadar avantaj sonrası elde edilecek kar marjı, ortalama olarak toplam maliyetin %30’unu teşkil etmektedir. Maliyet bakımından betonerme ev yarışı burada kaybetti. Fakat buna rağmen neden betonarme evler tercih ediliyor?

Betonarme Evlerin Yapım Süreci

Mimari projeler ve resmi izinler, hafriyat ve temel işleri, kalıp ve beton aşamaları, duvar imalatları, çatı yapım işleri, dış cephe kaba inşaat çalışmaları, elektrik ve su tesisatları, sıva ve şap işleri, iç ve dış dekorasyon çalışmaları süreçleri. Bir betonarme yapının temelden çatıya imalatı ile diğer yapı türlerinin yapım süreçleri yine en az %30 oynamaktadır. Mesela 60 günde bitirilebilen bir prefabrik çelik ev, aynı tasarımda betonarme ile yapılmaya kalkılsa 90 günde bitirilebilir. Ahşap ev veya prefabrik evlerde yapılan tüm işler daha pratik ve kolay yapılır. Zamandan kar edilebilir ama normalde kullanılan malzeme ve işçilik %30 oynasa bile ortalama fiyatları aynıdır. Bu sebeple işin süreci, imalatta yapılan tüm kalem işlerin fiyatlarını etkilememektedir. 100 m2 betonarme bir evde elektrik tesisatı için ayrılan bütçenin aynısı ahşap ev veya prefabrik evdede harcanır. Su tesisatı içinde aynıdır. Sonuçta aynı uzunlukta borular ve kablolar kullanılır. Aynı klozetler, elektrik düğmeleri ve prizleri, aynı pencereler, aynı kapılar, aynı parkeler ve mutfak dolapları yapılır. Kısacası malzeme ve işçilikler aynı, masrafları aynı, sadece yapım süreçleri farklıdır. Bu anlamda betonarme evler işin süresi yarışını da kaybetti.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir